Trzeci dzień Mistrzostw Europy seniorów był wielkim świętem biało-czerwonej szermierki!
W turniejach indywidualnych nasi reprezentanci zdobyli dwa medale we francuskim Antony.
Srebrny krążek wywalczył florecista Andrzej Rządkowski, brązowy szpadzistka Alicja Klasik. To dla naszych zawodników największe indywidualne sukcesy w karierze.
Florecista Andrzej Rządkowski w wielkim finale zmierzył się z reprezentantem gospodarzy Rafaelem Savinem. W tym pojedynku zwyciężył 15-10 reprezentant Francji.
Wicemistrzostwo Europy to największy indywidualny sukces polskiego zawodnika w karierze. Miesiąc temu zawodnik KS WROCŁAWIANIE sięgnął po srebrny medal Grand Prix Pucharu Świata w Szanghaju. Na indywidualny medal Mistrzostw Europy we florecie mężczyzn polska szermierka czekała 14 lat.
Szpadzistka Alicja Klasik sięgnęła po brązowy medal. 22-latka w półfinale musiała uznać wyższość 11-9 swojej przeciwniczki Niemki Alexandry Ehler. To kolejny duży, ale pierwszy indywidualny, sukces na koncie zawodniczki RMKS Rybnik i aktualnej Mistrzyni Polski. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu Klasik razem z koleżankami z drużyny zdobyła brązowy krążek.
Andrzej Rządkowski wicemistrzem Europy
Zawodnik Klubu Szermierczego WROCŁAWIANIE w walce o najlepszą „16” Turnieju pewnie pokonał 15-5 Chorwata Bornę Spoljara. W walce o strefę medalową Rządkowski zmierzył się z Włochem Filippo Macchim – dwukrotnym medalistą olimpijskim z Paryża. Polak zwyciężył w tym pojedynku 15-14. W półfinale Rządkowski zmierzył się z Włochem Polak zmierzył się z Tommasem Martinim. Pewne zwycięstwo 15-7 dało mu awans do wielkiego finału, gdzie zmierzył się z reprezentantem gospodarzy Rafaelem Savinem. W tym pojedynku zwyciężył 15-10 reprezentant Francji.
Droga Alicji Klasik po brązowy medal Mistrzostw Europy
Szpadzistka Alicja Klasik świetnie rozpoczęła turniej, rozstawiając się z numerem jeden po fazie grupowej. Nasza reprezentantka w pojedynku o miejsce w najlepszej „16” Turnieju zmierzyła się z Aurore Favre, reprezentantką Szwajcarii. Pojedynek zakończył się zwycięstwem Klasik 15-10. W walce o najlepszą „8” Turnieju 22-latka zmierzyła się z Łotyszką Sofiją Prosiną zwyciężając 10-7. W walce o miejsce w strefie medalowej zawodniczka RMKS Rybnik pokonała Hiszpankę Danielę Pinyol Tomas 15-8. Dopiero w półfinale Polka musiała uznać wyższość 11-9 swojej przeciwniczki Niemki Alexandry Ehler.
Floreciści i szpadzistki w turniejach indywidualnych ME w Antony
Floret mężczyzn
W turnieju indywidualnym panów we florecie bardzo dobrze zaprezentował się Michał Siess, który zajął 15. miejsce. Polak w walce o miejsce w najlepszej „16” turnieju zmierzył się z Niklasem Diestelkampem i zwyciężył 15-14.
Trzeci z Polaków Leszek Rajski uplasował się na 25. pozycji. Zawodnik wrocławskiego klubu KS Wrocławianie w walce o miejsce w najlepszej „16” Turnieju musiał uznać wyższość 15-5 swojego przeciwnika Włocha Filippo Macchi.
Ostatni z Polaków – Jan Nowak w turnieju indywidualnym zajął 34. miejsce.
Szpada kobiet
W najlepszej „64” oprócz medalistki Alicji Klasik zobaczyliśmy jeszcze dwie Polki. Kinga Zgryźniak uplasowała się na 24. miejscu. Miejsce w najlepszej „32” zawodniczka RMKS Rybnik zapewniła sobie pokonując 15-10 reprezentantkę Wielkiej Brytanii Danielle Lawson.
W walce o najlepszą „16” turnieju nasza reprezentantka musiała uznać wyższość (15-7) swojej przeciwniczki, Ukrainki Anny Maksymenko.
Magdalena Pawłowska, podobnie jak Kinga Zgryźniak, uplasowała się w najlepszej „32” turnieju, zajmując 26. miejsce. W walce o miejsce w najlepszej „32” Turnieju zawodniczka AZS AWF Warszawa zapewniła sobie zwyciężając 14-13 ze Szwajcarką Pauline Brunner. W walce o najlepszą „16” Pawłowska musiała uznać wyższość (15-11) swojej przeciwniczki, reprezentantki Niemiec Alexandry Zittel.
Ostatnia z Polek, Gloria Klughardt uplasowała się na 80. pozycji.



