POLSKA

Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Nawrocki blokuje ich przyznawanie!

Polska PiS

„Dowiedzieliśmy się, że Kancelaria Prezydenta ma duże zaległości w przyznawaniu medali za długoletnie pożycie małżeńskie.

160 tys. osób czeka na decyzję prezydenta” – poinformował szef KPRM Jan Grabiec.

Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie jest przyznawany parom, które przeżyły razem co najmniej 50 lat.

„W prawie 70-letniej historii medalu nie było tak wielkiej opieszałości i zaniedbań ze strony prezydenta” – powiedziała minister Marzena Okła-Drewnowicz.

Prezydent Karol Nawrocki powinien niezwłocznie rozpatrzyć zaległe wnioski oraz usprawnić procedury, aby seniorzy mogli otrzymywać należne im odznaczenia bez wielomiesięcznego oczekiwania.

Tylko 1% rozpatrzonych wniosków przez Kancelarię Prezydenta

Od 6 sierpnia 2025 r. do Kancelarii wpłynęło 79 394 wniosków o nadanie medalu. W tym czasie prezydent rozpatrzył jedynie 924 wnioski co stanowi około 1% wszystkich spraw skierowanych do rozpatrzenia. Taka skala zaległości wskazuje na poważny problem w funkcjonowaniu Kancelarii Prezydenta.

– Wiele z tych par może nie doczekać w zdrowiu do momentu odbioru medalu. Uzasadnienie ze strony Kancelarii Prezydenta mówi, że po prostu spłynęło wiele wniosków i nie są w stanie tego obrobić – mówił Jan Grabiec.

Według Kancelarii Prezydenta nadawanie odznaczeń jest kwestią prerogatywy głowy państwa i to sam prezydent decyduje o tym komu chce, a komu nie chce ich przyznać.

– Prerogatywa prezydenta nie jest królewskim przywilejem, tylko obowiązkiem, z którego należy się wywiązać – podkreślił szef KPRM Jan Grabiec.

To prezydent RP nadaje ordery i odznaczenia. Postanowienia o nadaniu orderów i odznaczeń nie wymagają podpisu Prezesa Rady Ministrów. Decyzja w tej sprawie nadania Medalu za Długoletnie Pożycie Małżeńskie (nadawanego od blisko siedmiu dekad) należy więc do prezydenta i to właśnie on ponosi pełną odpowiedzialność za tempo rozpatrywania wniosków.

Uderzenie w tysiące par seniorów i ich rodziny

Wielomiesięczna zwłoka w rozpatrywaniu wniosków uderza przede wszystkim w seniorki, seniorów oraz ich rodziny. Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie jest dla nich ważnym symbolem uznania i szacunku ze strony państwa za wspólnie przeżyte lata.

– Ci, którzy czekają, nie są niczemu winni, nie są uczestnikami żadnego sporu politycznego, nie toczy się wokół tego żadna kampania polityczna. Tymczasem dowiedzieli się, że pan prezydent zadecyduje i to nie ich sprawa, czy dostaną medal, czy nie oraz kiedy go dostaną. Mają po prostu czekać w kolejce – powiedział Grabiec.

W obecnej sytuacji część jubilatów może stracić szansę na wspólne odebranie odznaczenia z małżonkiem. Co szczególnie ważne – na to odznaczenie czekają przecież osoby starsze, dla których każdy dzień jest cenny.

– To jest sytuacja bardzo przykra dla około 160 tysięcy osób. Dla naszych mam, ojców, babć, dziadków, czasami prababć i pradziadków, bo te osoby czekają na tę jedną chwilę, żeby móc w gronie rodziny, najbliższych cieszyć się celebrowaniem 50 lat przeżytych ze sobą – powiedziała Pełnomocniczka Rządu ds. Polityki Senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie ma szczególne znaczenie, gdy małżonkowie mogą odebrać go razem, często w obecności dzieci i wnuków. Państwo powinno umożliwić im przeżycie tej chwili bez wielomiesięcznego oczekiwania. Brak terminów administracyjnych wzmacnia odpowiedzialność prezydenta za tempo podejmowanych w tej sprawie decyzji.

To oni są najlepszym przykładem stałości małżeńskiej

M. Okła-Drewnowicz przypomniała słowa Nawrockiego z 30 kwietnia br.

– [Prezydent] powiedział, że małżeństwo jest jednym z fundamentów życia społecznego. Jest fundamentem rodziny, fundamentem wychowania dzieci, fundamentem trwania wspólnoty narodowej. Tymczasem sam nie honoruje tych, którzy są najlepszym przykładem stałości małżeńskiej – powiedziała Pełnomocniczka Rządu ds. Polityki Senioralnej.

Małżonkowie czekający na Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przez 50 lat tworzyli ten fundament. Państwo okazuje im szacunek między innymi wtedy, gdy sprawnie przyznaje medale.

– Dzisiaj w imieniu wszystkich osób, które czekają na przyznanie tego odznaczenia, występuję z prośbą do pana Prezydenta, żeby jak najszybciej rozpatrzył te wnioski, by te osoby mogły w gronie najbliższych odebrać odznaczenie i cieszyć się związkiem, który trwał przez 50 lat – zaapelowała do prezydenta Okła-Drewnowicz.

W tej sprawie pani minister skierowała również do prezydenta pisemny wniosek. Seniorki i seniorzy, którzy przeżyli razem pół wieku jako małżonkowie, zasługują na godny symbol swojego jubileuszu.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

  1. Nie mam z tym problemu, niedługo minie 54 lata pożycia w naszym związku. Czekaliśmy aż po Dudzie trafi się jakiś normalny prezydent, jest jeszcze gorszy. Poczekam jeszcze 4 lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button